Breitling - AB02302A1B1P1
AB02302A1B1P1 Navitimer B02 Chronograph 41 Cosmonaute Porco Rosso
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB02302A1B1P1 (aka: AB02302A1B1P1) |
| Name: | AB02302A1B1P1 Navitimer B02 Chronograph 41 Cosmonaute Porco Rosso |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Navitimer B02 Chronograph 41 Cosmonaute Porco Rosso is a special edition created in celebration of the 1992 Porco Rosso animated movie by Studio Ghibli, and the opening of Ghibli Park in Nagakute City , Aichi Prefecture. It builds on the template set by the PB02301A1B1P1, but lacks the platinum bezel. The black dial has a Porco Rosso insignia at 12:00, and red hands for the sub dials. This watch marks the second time Breitling does a Porco Rosso Cosmonaute, the first being introduced in the early 00's.