Breitling - AB0310211G1P2
AB0310211G1P2 Navitimer Rattrapante Stainless Steel / Silver / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB0310211G1P2 (aka: AB0310211G1P2) |
| Name: | AB0310211G1P2 Navitimer Rattrapante Stainless Steel / Silver / Croco / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2019, Navitimer Rattrapante AB0310211G1P2 has a stainless steel case paired with a silver Panda-style dial. It is powered by the self-winding caliber B03 with split-seconds chronograph.