Breitling - AB031021/Q615/439X/A20BA.1
AB031021/Q615/439X/A20BA.1 Navitimer Rattrapante Stainless Steel / Panamerican Bronze / Calf / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB031021/Q615/439X/A20BA.1 (aka: AB031021/Q615/439X/A20BA1) |
| Name: | AB031021/Q615/439X/A20BA.1 Navitimer Rattrapante Stainless Steel / Panamerican Bronze / Calf / Pin |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Navitimer Rattrapante was introduced at BaselWorld 2017. It is powered by the in-house caliber B03, which features a split-second function for the chronograph, operated through a button integrated in the crown. As pictured the Navitimer Rattrapante has a stainless steel case and a 'Panamerican' bronze dial.