Breitling - AB0311211G1P2
AB0311211G1P2 Navitimer Rattrapante Stainless Steel / Silver / Alligator / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB0311211G1P2 (aka: AB0311211G1P2) |
| Name: | AB0311211G1P2 Navitimer Rattrapante Stainless Steel / Silver / Alligator / Pin |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Navitimer AB0311211G1P2 has a Stainless Steel case of 45.00mm, which holds the self-winding caliber Caliber B03, a self-winding movement with split-seconds chronograph. The dial is Silver.