Breitling - AB044121/BD24/443A
AB044121/BD24/443A Navitimer GMT Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB044121/BD24/443A (aka: AB044121/BD24/443A) |
| Name: | AB044121/BD24/443A Navitimer GMT Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The favorite watch of pilots and dedicated aviation fans laid a major milestone in its history by taking aboard Manufacture Breitling Caliber 04 – a paragon of reliability and performance. This Navitimer GMT is distinguished by its black dial with a red seconds hand and applied hour-markers or numerals. REF. AB044121.BD24.443A