Breitling - AB04413A/F573/453A
AB04413A/F573/453A Navitimer GMT Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB04413A/F573/453A (aka: AB04413A/F573/453A) |
| Name: | AB04413A/F573/453A Navitimer GMT Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Navitimer B04 Chronograph GMT 48 AB04413A/F573/453A has a Stainless Steel case of 48.00mm, equipped with the Navitimer's famous sliderule bezel. The dial is Grey. This watch is powered by the brand's in-house caliber Caliber B04, a self-winding movement with chronograph, date, and additional 24-hour hand.