Breitling - PB02301A1B1A1
PB02301A1B1A1 Navitimer B02 Chronograph 41 Cosmonaute Stainless Steel - Platinum / Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | PB02301A1B1A1 (aka: PB02301A1B1A1) |
| Name: | PB02301A1B1A1 Navitimer B02 Chronograph 41 Cosmonaute Stainless Steel - Platinum / Black / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Sliderule |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer B02 Chronograph 41 Cosmonaute PB02301A1B1A1 is a limited edition of 362 pieces introduced in 2022, marking the 60th anniversary of Scott Carpenters space flight. This Cosmonaute has a stainless steel case (41mm) with platinum bezel; inside ticks Breitling's caliber Caliber B02.