Breitling - PB02302A1B1A
PB02302A1B1A Navitimer B02 Chronograph 41 Cosmonaute Stainless Steel - Platinum / Japan
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | PB02302A1B1A (aka: PB02302A1B1A) |
| Name: | PB02302A1B1A Navitimer B02 Chronograph 41 Cosmonaute Stainless Steel - Platinum / Japan |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Bezel: | Sliderule |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer B02 Chronograph 41 Cosmonaute PB02302A1B1A is a limited edition of 200 pieces created for the Japanese market, marking both the 140th anniversary of the brand as well as the 30th anniversary of the local Breitling Collector's Club. This Cosmonaute has a stainless steel case (41mm) with platinum bezel; inside ticks Breitling's caliber Caliber B02.