Breitling - R29381E6.BF55.252S
R29381E6.BF55.252S Navitimer QP Red Gold / Black / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | R29381E6.BF55.252S (aka: R29381E6BF55252S) |
| Name: | R29381E6.BF55.252S Navitimer QP Red Gold / Black / Rubber |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Navitimer QP has a red gold case of an imposing 48mm, housing a self-winding movement with perpetual calendar. It is a limited edition of 25 pieces.