Breitling - RB012012/BB07/743P/R20BA.1
RB012012/BB07/743P/R20BA.1 Navitimer 01 43 Red Gold / Black Arabic / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB012012/BB07/743P/R20BA.1 (aka: RB012012/BB07/743P/R20BA1) |
| Name: | RB012012/BB07/743P/R20BA.1 Navitimer 01 43 Red Gold / Black Arabic / Croco / Pin |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The favorite watch of pilots and dedicated aviation fans laid a major milestone in its history by taking aboard Manufacture Breitling Caliber 01 – a paragon of reliability and performance. This Navitimer 01 is distinguished by its black dial with a red seconds hand and applied hour-markers or numerals. To celebrate the 60th anniversary of this legendary model – one of the ten great 20th century watchmaking classics – Breitling has also created two limited series with blue or silver dials and a transparent sapphire crystal caseback. REF. RB012012.BB07.743P