Breitling - RB012012.Q606.220R
RB012012.Q606.220R Navitimer 01 43 Red Gold / Bronze / Air Racer
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB012012.Q606.220R (aka: RB012012Q606220R) |
| Name: | RB012012.Q606.220R Navitimer 01 43 Red Gold / Bronze / Air Racer |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The favorite watch of pilots and dedicated aviation fans laid a major milestone in its history by taking aboard Manufacture Breitling Caliber 01 – a paragon of reliability and performance. This Navitimer 01 is distinguished by its 'Panamerican' bronze dial with sunburst finish and applied hour-markers. RB012012.Q606.220R