Breitling - RB0121211C1P4
RB0121211C1P4 Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Red Gold / Blue / Croco / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB0121211C1P4 (aka: RB0121211C1P4) |
| Name: | RB0121211C1P4 Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Red Gold / Blue / Croco / Folding |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 1 B01 RB0121211C1P2 was introduced in 2018 as part of the complete revamp of the Breitling collection, as witnessed by the simplified B logo at 12:00. This version has a red gold case and a blue dial; it is fitted with a brown crocodile leather strap.