Breitling - RB0127121F1P1
RB0127121F1P1 Navitimer 1 B01 Chronograph 46 Red Gold / Anthracite / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB0127121F1P1 (aka: RB0127121F1P1) |
| Name: | RB0127121F1P1 Navitimer 1 B01 Chronograph 46 Red Gold / Anthracite / Croco / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 1 B01 Chronograph 46 RB012712.F583.760P was introduced at BaselWorld 2018 as part of the first collection to be launched under Georges Kern leadership. It features a red gold case of 46mm paired with an anthracite dial - the latter with the new, simplified logo.