Breitling - RB012824.BE20.760
RB012824.BE20.760 Navitimer 01 46 Red Gold / Black / Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB012824.BE20.760 (aka: RB012824BE20760) |
| Name: | RB012824.BE20.760 Navitimer 01 46 Red Gold / Black / Croco |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 01 46mm Red Gold was introduced at BaselWorld 2016. It features a red gold case and fully black dial - including the sliderule and subdials. Touches of red on both dial and hands provide for a bit of contrast. This watch is powered by the B01 caliber missing the hour counter. In its current configuration, the Navitimer 01 46mm Red Gold is fitted with a black alligator strap and a red gold tang buckle. The Navitimer 01 46mm Red Gold is a limited edition of 200 pieces.