Breitling - RB0137241G1P1
RB0137241G1P1 Navitimer B01 Chronograph 46 Red Gold / Silver
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB0137241G1P1 (aka: RB0137241G1P1) |
| Name: | RB0137241G1P1 Navitimer B01 Chronograph 46 Red Gold / Silver |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Minimum price
12 936 €
Maximum price
16 316 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 269 €
Closing price
14 269 €
Relative change
0,00 %
Description
The Breitling Navitimer reference RB0137241G1P1 is part of Breitling's 2022 refresh of the iconic slide rule chronograph. This version has a Red Gold case of 46.00mm, which houses the brand's in-house caliber[ CALIBER]. The dial, with AOPA-inspired wing logo, is Silver.