Breitling - RB0137241L1P1
RB0137241L1P1 Navitimer B01 Chronograph 46 Red Gold / Green
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB0137241L1P1 (aka: RB0137241L1P1) |
| Name: | RB0137241L1P1 Navitimer B01 Chronograph 46 Red Gold / Green |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer reference RB0137241L1P1 debuted in 2024. This version of the brand's sliderule chronograph has a Red Gold case of 46.00mm, which houses the brand's in-house caliber[ CALIBER]. The dial, with AOPA-inspired wing logo, is Green.