Breitling - RB01391A1Q1P1
RB01391A1Q1P1 Navitimer B01 Chronograph 41 Red Gold / Japan
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB01391A1Q1P1 (aka: RB01391A1Q1P1) |
| Name: | RB01391A1Q1P1 Navitimer B01 Chronograph 41 Red Gold / Japan |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.60 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer reference RB01391A1Q1P1 is a limited edition of 25 pieces created for the Japanese market. This version has a Red Gold case of 41.00mm, which houses the brand's in-house caliber Caliber B01. The dial, with AOPA-inspired wing logo, is Brown.