Breitling - RB0139211G1P1
RB0139211G1P1 Navitimer B01 Chronograph 41 Red Gold / Silver / Alligator - Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB0139211G1P1 (aka: RB0139211G1P1) |
| Name: | RB0139211G1P1 Navitimer B01 Chronograph 41 Red Gold / Silver / Alligator - Folding |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.60 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer reference RB0139211G1P1 is part of Breitling's 2022 refresh of the iconic slide rule chronograph. This version has a Red Gold case of 41.00mm, which houses the brand's in-house caliber[ CALIBER]. The dial, with AOPA-inspired wing logo, is Silver.