Breitling - RB01392A1C1P1
RB01392A1C1P1 Navitimer B01 Chronograph 41 Red Gold / Blue MOP / S&S Hanoi
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB01392A1C1P1 (aka: RB01392A1C1P1) |
| Name: | RB01392A1C1P1 Navitimer B01 Chronograph 41 Red Gold / Blue MOP / S&S Hanoi |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.60 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer reference RB01392A1C1P1 is a limited edition of 20 pieces created for S&S of Hanoi, Vietnam, a a wholly-owned group of companies, operating in the (ultra) Luxury, Automotive, Arts and Fashion industries. This version has a Red Gold case of 41.00mm, which houses the brand's in-house caliber[ CALIBER]. The dial, with AOPA-inspired wing logo, is Blue mother-of-pearl.