Breitling - RB031121/BG11/443R
RB031121/BG11/443R Navitimer Rattrapante Red Gold / Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB031121/BG11/443R (aka: RB031121/BG11/443R) |
| Name: | RB031121/BG11/443R Navitimer Rattrapante Red Gold / Black / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Rattrapante was introduced at BaselWorld 2017. It is powered by the in-house caliber B03, which features a split-second function for the chronograph, operated through a button integrated in the crown. The Navitimer Rattrapante RB031121/BG11 has a red gold case and a black dial. It is a limited edition of 250 pieces.