Breitling - RB031121.Q619.252S
RB031121.Q619.252S Navitimer Rattrapante Red Gold / Panamerican Bronze / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB031121.Q619.252S (aka: RB031121Q619252S) |
| Name: | RB031121.Q619.252S Navitimer Rattrapante Red Gold / Panamerican Bronze / Rubber |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Rattrapante was introduced at BaselWorld 2017. It is powered by the in-house caliber B03, which features a split-second function for the chronograph, operated through a button integrated in the crown. Reference RB031121.Q619.252S has a red gold case and a 'Panamerican' bronze dial. It is limited to 250 pieces.