Breitling - RB0311E61F1P1
RB0311E61F1P1 Navitimer Rattrapante Red Gold / Stratos Grey / Alligator
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB0311E61F1P1 (aka: RB0311E61F1P1) |
| Name: | RB0311E61F1P1 Navitimer Rattrapante Red Gold / Stratos Grey / Alligator |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Rattrapante was introduced at BaselWorld 2017. It is powered by the in-house caliber B03, which features a split-second function for the chronograph, operated through a button integrated in the crown. Reference RB0311E61F1P1 was added to the collection in 2019. This watch has a 'Stratos Grey' dial.