Breitling - RB044121.BD30.441X
RB044121.BD30.441X Navitimer GMT Red Gold / Black / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB044121.BD30.441X (aka: RB044121BD30441X) |
| Name: | RB044121.BD30.441X Navitimer GMT Red Gold / Black / Calf |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The favorite watch of pilots and dedicated aviation fans laid a major milestone in its history by taking aboard Manufacture Breitling Caliber 04 – a paragon of reliability and performance. This Navitimer GMT is distinguished by its black dial with a red seconds hand and applied hour-markers or numerals. REF. RB044121|BD30|441X|R20BA.1