Breitling - RB12302A1L1P1
RB12302A1L1P1 Navitimer B12 Chronograph 41 Cosmonaute Red Gold / Green
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | RB12302A1L1P1 (aka: RB12302A1L1P1) |
| Name: | RB12302A1L1P1 Navitimer B12 Chronograph 41 Cosmonaute Red Gold / Green |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitlign Navitimer B12 Cosmonaute RB12302A1L1P1 debuted in 2024, commemorating the 140th anniversary of the brand. This Cosmonaute has a red gold case paired with a green dial; it is powered by Caliber B12.