Breitling - U13324211B1X1
U13324211B1X1 Navitimer 1 Chronograph 41 Stainless Steel / Red Gold / Black / Calf / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | U13324211B1X1 (aka: U13324211B1X1) |
| Name: | U13324211B1X1 Navitimer 1 Chronograph 41 Stainless Steel / Red Gold / Black / Calf / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Sliderule |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Navitimer 1 Chronograph 41 was introduced in 2018 as a replacement for the Navitimer Heritage of 2016. It features a case of 41mm, which houses the self-winding caliber B13. Reference U1332421.BG73.435X features a red gold bezel. Both dial as well as the calfskin strap are black.