Breitling - U17325211G1P1
U17325211G1P1 Navitimer 1 38 Automatic Stainless Steel / Red Gold / Silver / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | U17325211G1P1 (aka: U17325211G1P1) |
| Name: | U17325211G1P1 Navitimer 1 38 Automatic Stainless Steel / Red Gold / Silver / Croco / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Sliderule |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 1 38 was introduced in 2018. It features a stainless steel case of 38mm with beads-of-rice sliderule bezel; for reference U1732521.G841.1016P the latter is done in red gold.