Breitling - U17326211M1P2
U17326211M1P2 Navitimer Automatic 41 Automatic Stainless Steel / Rose Gold / Grey / Croco / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | U17326211M1P2 (aka: U17326211M1P2) |
| Name: | U17326211M1P2 Navitimer Automatic 41 Automatic Stainless Steel / Rose Gold / Grey / Croco / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Sliderule |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Automatic 41 was introduced in 2019 as an upsized alternative to the original 2018 38mm version. The case measures 41mm across, housing the self-winding caliber B17. Reference U17326211M1P2 has a stainless steel case with rose gold bezel and a grey dial. It is fitted with a croco strap with folding buckle.