Breitling - U17327211A1P1
U17327211A1P1 Navitimer Automatic 36 Stainless Steel - Red Gold / MOP / Croco / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | U17327211A1P1 (aka: U17327211A1P1) |
| Name: | U17327211A1P1 Navitimer Automatic 36 Stainless Steel - Red Gold / MOP / Croco / Folding |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Automatic 36 U17327211A1P1 debuted in 2023. This Navitimer has a stainless steel & red gold case of 36.00mm, which houses the self-winding caliber Caliber 17 ND. The dial is White mother-of-pearl with diamond-set hour markers.