Breitling - UB0121211F1P1
UB0121211F1P1 Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Red Gold / Grey / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | UB0121211F1P1 (aka: UB0121211F1P1) |
| Name: | UB0121211F1P1 Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Red Gold / Grey / Croco / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Sliderule |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 1 B01 UB0121211F1P1 was introduced in 2018 as part of the complete revamp of the Breitling collection, as witnessed by the simplified B logo at 12:00. This version has a stainless steel case with red gold bezel, and a Stratos grey dial; it is fitted with a crocodile leather strap.