Breitling - UB0127211B1P1
UB0127211B1P1 Navitimer 1 B01 Chronograph 46 Stainless Steel / Red Gold / Black / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | UB0127211B1P1 (aka: UB0127211B1P1) |
| Name: | UB0127211B1P1 Navitimer 1 B01 Chronograph 46 Stainless Steel / Red Gold / Black / Croco / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Sliderule |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 1 B01 Chronograph 46 UB012721.BG77.760P was introduced at BaselWorld 2018 as part of the first collection to be launched under Georges Kern leadership. It features a stainless steel case of 46mm with a red gold bezel, which is paired with a black dial - the latter with the new, simplified logo.