Breitling - UB01371A1B1P1
UB01371A1B1P1 Navitimer B01 Chronograph 46 Stainless Steel - Red Gold / Grey / USA
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | UB01371A1B1P1 (aka: UB01371A1B1P1) |
| Name: | UB01371A1B1P1 Navitimer B01 Chronograph 46 Stainless Steel - Red Gold / Grey / USA |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Sliderule |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer reference UB01371A1B1P1 is part of Breitling's 2022 refresh of the iconic slide rule chronograph. This version has a stainless steel case of 46.00mm crowned by a red gold bezel, which houses the brand's in-house caliber[ CALIBER]. The dial, with AOPA-inspired wing logo, is Grey. This version is exclusively sold in the US.