Breitling - A13315351C1X1
A13315351C1X1 Premier Chronograph 42 Stainless Steel / Blue / Nubuck Brown / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | A13315351C1X1 (aka: A13315351C1X1) |
| Name: | A13315351C1X1 Premier Chronograph 42 Stainless Steel / Blue / Nubuck Brown / Folding |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Premier was introduced in late 2018 as a brand-new family, Based on the Premier of days gone by, this collection consists of classically-styled watches with pair vintage-inspired looks with modern detailing and technology. The Breitling Premier Chronograph 42 A13315351C1X1 is powered by the self-winding B13 movement. It features a stainless steel case with alternating brushed and polished surfaces. The blue dial features a chronograph and a date window at 6:00H. It is fitted with a brown nubuck strap with folding clasp.