Breitling - A453401A1C1P1
A453401A1C1P1 Premier Automatic 40 Stainless Steel / Blue / Tokyo Boutique
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | A453401A1C1P1 (aka: A453401A1C1P1) |
| Name: | A453401A1C1P1 Premier Automatic 40 Stainless Steel / Blue / Tokyo Boutique |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Premier was introduced in late 2018 as a brand-new family, Based on the Premier of days gone by, this collection consists of classically-styled watches with pair vintage-inspired looks with modern detailing and technology. Reference A457C-BWAD is a limited edition of 50 pieces created for the Tokyo Breitling boutique.