Breitling - A45340241B1X4
A45340241B1X4 Premier Automatic Day & Date 40 Stainless Steel / Black / Nubuck Black / Tang
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | A45340241B1X4 (aka: A45340241B1X4) |
| Name: | A45340241B1X4 Premier Automatic Day & Date 40 Stainless Steel / Black / Nubuck Black / Tang |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Premier was introduced in late 2018 as a brand-new family, Based on the Premier of days gone by, this collection consists of classically-styled watches with pair vintage-inspired looks with modern detailing and technology. The Breitling Premier Automatic Day & Date 40 A45340241B1X4 is powered by the self-winding B45 movement, which has indicators for the date at 6:00 and for the week day at 12:00. The dial is black, and this version is fitted with a nubuck strap with pin buckle.