Breitling - AB01181A1Q1X1
AB01181A1Q1X1 Premier B01 Chronograph 42 Bentley Centenary Stainless Steel / Wood / Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | AB01181A1Q1X1 (aka: AB01181A1Q1X1) |
| Name: | AB01181A1Q1X1 Premier B01 Chronograph 42 Bentley Centenary Stainless Steel / Wood / Calf / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Premier was introduced in late 2018 as a brand-new family, Based on the Premier of days gone by, this collection consists of classically-styled watches with pair vintage-inspired looks with modern detailing and technology. The Breitling Premier B01 Chronograph 42 Bentley Centenary AB01181A1Q1X1 celebrates Bentley's 100th anniversary. It is powered by the brand's in-house caliber B01. It features a stainless steel case with alternating brushed and polished surfaces. The dial is made of wood - inspired by the dashboards of Bentley cars. This watch is fitted with a special leather strap with folding clasp.