Breitling - AB0118371B1X1
AB0118371B1X1 Premier B01 Chronograph 42 Stainless Steel / Black / Nubuck / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | AB0118371B1X1 (aka: AB0118371B1X1) |
| Name: | AB0118371B1X1 Premier B01 Chronograph 42 Stainless Steel / Black / Nubuck / Folding |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Premier B01 Chronograph reference AB0118371B1X1 has a Stainless Steel case of 42.00mm, which houses the self-winding caliber Caliber B01. The dial is Black.