Breitling - AB01183A1B1P1
AB01183A1B1P1 Premier B01 Chronograph 42 Stainless Steel / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | AB01183A1B1P1 (aka: AB01183A1B1P1) |
| Name: | AB01183A1B1P1 Premier B01 Chronograph 42 Stainless Steel / Japan Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A limited edition of 200 pieces, this Breitling Premier B01 sports a blue mother-of-pearl dial. Inside the 42mm stainless steel case ticks away Breitling's in-house caliber B01.