Breitling - AB01186A1G1P1
AB01186A1G1P1 Premier B01 Chronograph 42 Watches of Switzerland
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | AB01186A1G1P1 (aka: AB01186A1G1P1) |
| Name: | AB01186A1G1P1 Premier B01 Chronograph 42 Watches of Switzerland |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Premier was introduced in late 2018 as a brand-new family, Based on the Premier of days gone by, this collection consists of classically-styled watches with pair vintage-inspired looks with modern detailing and technology. Reference AB01186A1G1P1, added to the catalogue in 2020, is a limited edition of 150 pieces for the Watches of Switzerland group. This watch has a silver dial with blue sub dials and a matching blue tachymeter ring.