Breitling - AB0118A31B1X1
AB0118A31B1X1 Premier B01 Chronograph 42 Stainless Steel / Wheels and Waves / Nubuck / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | AB0118A31B1X1 (aka: AB0118A31B1X1) |
| Name: | AB0118A31B1X1 Premier B01 Chronograph 42 Stainless Steel / Wheels and Waves / Nubuck / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Premier was introduced in late 2018 as a brand-new family, Based on the Premier of days gone by, this collection consists of classically-styled watches with pair vintage-inspired looks with modern detailing and technology. The Breitling Premier B01 Chronograph Wheels and Waves was added to the collection in 2019 in celebration of the partnership between the Wheels and Waves festival and the Breitling watch company.