Breitling - AB0118A61C1X4
AB0118A61C1X4 Premier B01 Chronograph 42 Stainless Steel / Blue / Anthracite Nubuck / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | AB0118A61C1X4 (aka: AB0118A61C1X4) |
| Name: | AB0118A61C1X4 Premier B01 Chronograph 42 Stainless Steel / Blue / Anthracite Nubuck / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Premier was introduced in late 2018 as a brand-new family, Based on the Premier of days gone by, this collection consists of classically-styled watches with pair vintage-inspired looks with modern detailing and technology. The Premier B01 Chronograph ref. AB0118A61C1X4 is powered by Breitling's in-house caliber B01 movement, which is fitted inside a stanless steel case of 42mm. The dial on this version is blue. It is fitted with a nubuck strap with pin buckle.