Breitling - AB0118A71G1P2
AB0118A71G1P2 Premier B01 Chronograph 42 Bentley Mulliner Stainless Steel / Silver / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | AB0118A71G1P2 (aka: AB0118A71G1P2) |
| Name: | AB0118A71G1P2 Premier B01 Chronograph 42 Bentley Mulliner Stainless Steel / Silver / Croco / Pin |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Premier B01 Chronograph Bentley Mulliner Limited Edition was introduced in celebration of the 2020 Bentley Continental GT Convertible Mulliner concept car. It features a stainelss steel case and a silver dial with blue sub dials and a blue tachymeter ring. As reference AB0118A71G1P2 it is fitted with a crocodile leather strap with pin buckle.