Breitling - AB0145331K1A1
AB0145331K1A1 Premier B01 Chronograph 42 Stainless Steel / Pink / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | AB0145331K1A1 (aka: AB0145331K1A1) |
| Name: | AB0145331K1A1 Premier B01 Chronograph 42 Stainless Steel / Pink / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Minimum price
6 388 €
Maximum price
7 485 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 469 €
Closing price
6 469 €
Relative change
0,00 %
Description
The Premier B01 Chronograph ref. AB0145331K1A1 was introduced in 2023 as a redesign of the original 2018 Premier B01 Chronograph 42. This watch is powered by Breitling's in-house caliber B01 movement, which is fitted inside a stainless steel case of 42mm. The dial is Pink.