Breitling - RB0118371G1P1
RB0118371G1P1 Premier B01 Chronograph 42 Red Gold / Silver / Alligator
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | RB0118371G1P1 (aka: RB0118371G1P1) |
| Name: | RB0118371G1P1 Premier B01 Chronograph 42 Red Gold / Silver / Alligator |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
12 631 €
Maximum price
15 580 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 811 €
Closing price
14 811 €
Relative change
0,00 %
Description
The Breitling Premier was introduced in late 2018 as a brand-new family, Based on the Premier of days gone by, this collection consists of classically-styled watches with pair vintage-inspired looks with modern detailing and technology. Ref. RB0118371G1P1, a limited edition of 250 pieces, was added to the collection in 2019. This watch has a red gold case and a silver dial.