Breitling - RB0118A31B1X1
RB0118A31B1X1 Premier B01 Chronograph 42 Red Gold / Grey / Nubuck / Wheels & Waves
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Premier |
| Reference: | RB0118A31B1X1 (aka: RB0118A31B1X1) |
| Name: | RB0118A31B1X1 Premier B01 Chronograph 42 Red Gold / Grey / Nubuck / Wheels & Waves |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Premier was introduced in late 2018 as a brand-new family, Based on the Premier of days gone by, this collection consists of classically-styled watches with pair vintage-inspired looks with modern detailing and technology. Ref. RB0118A31B1X1, a limited edition of 100 pieces, was added to the collection in 2019. This watch was created in partnership with the Wheels & Waves festival.