Breitling - A17356531C1A1
A17356531C1A1 Super Chronomat 38 Stainless Steel / Ice Blue / Rouleaux
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Super Chronomat |
| Reference: | A17356531C1A1 (aka: A17356531C1A1) |
| Name: | A17356531C1A1 Super Chronomat 38 Stainless Steel / Ice Blue / Rouleaux |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Super Chronomat A17356531C1A1, new for 2022, has a stainless steel case. The bezel has ceramic rider tabs as well as lab grown diamonds. The dial is Blue.