Breitling - U17356531L1U1
U17356531L1U1 Super Chronomat 38 Stainless Steel - Red Gold / Pink / Rouleaux
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Super Chronomat |
| Reference: | U17356531L1U1 (aka: U17356531L1U1) |
| Name: | U17356531L1U1 Super Chronomat 38 Stainless Steel - Red Gold / Pink / Rouleaux |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Super Chronomat U17356531L1U1, new for 2022, has a stainless steel and red gold case. The bezel has ceramic rider tabs as well as lab grown diamonds. The dial is Pink.