Breitling - A10340361L1X1
A10340361L1X1 Superocean Heritage '57 Pastel Paradise / Mint Green
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage '57 |
| Reference: | A10340361L1X1 (aka: A10340361L1X1) |
| Name: | A10340361L1X1 Superocean Heritage '57 Pastel Paradise / Mint Green |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage '57 reference A10340361L1X1 was introduced in 2021 as part of the 'Pastel Paradise' capsule collection. This Superocean Heritage '57 features a [CASE_DIAMETER] case and a mint green dial, bezel and strap.