Breitling - A10370161C1A1
A10370161C1A1 Superocean Heritage '57 Stainless Steel / Blue / Mesh
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage '57 |
| Reference: | A10370161C1A1 (aka: A10370161C1A1) |
| Name: | A10370161C1A1 Superocean Heritage '57 Stainless Steel / Blue / Mesh |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage '57 was introduced in 2020 as a modern take on the original 1957 Breitling Superocean. Cues from its source of inspiration include the unusual hour markers and the inclined bezel - though the latter is now done in ceramic. Its case measures 42mm across, holding a caliber B10 movement. Water resistance is set at 100 meters. The Superocean heritage '57 is available in a number of variations. Reference A10370161C1A1 has a stainless steel case and a Blue dial.