Breitling - U10340E31A1A1
U10340E31A1A1 Superocean Heritage '57 Highlands / Beige
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage '57 |
| Reference: | U10340E31A1A1 (aka: U10340E31A1A1) |
| Name: | U10340E31A1A1 Superocean Heritage '57 Highlands / Beige |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage '57 Highlands Collection debuted in 2023. This collection of Superocean Heritage features cases in stainless steel & red gold, with dials inspired by the rocky shores and misty peaks of the Scottish Highlands - in case of reference U10340E31A1A1, the dial is Beige.