Breitling - A13313121B1A1
A13313121B1A1 Superocean Heritage II Chronograph 44 Stainless Steel / Black / Milanese
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | A13313121B1A1 (aka: A13313121B1A1) |
| Name: | A13313121B1A1 Superocean Heritage II Chronograph 44 Stainless Steel / Black / Milanese |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
3 440 €
Maximum price
5 092 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 585 €
Closing price
4 585 €
Relative change
0,00 %
Description
Breitling's second generation of the Superocean Heritage was introduced at BaselWorld 2017, being a gently refined version of the original 2007 version. The most notable change is the bezel insert which is now done in ceramic, while the hands and case are subtly refined. Reference A1331312.BG49.154A was added to the collection in 2018. It features a slightly reduced case of 44mm (46mm in the 2017 version), paired with a black dial.